Kolo se je uveljavilo kot priljubljeno transportno sredstvo. Uporablja se tako za premagovanje krajših razdalj v mestih kot za daljša potovanja in vožnjo v naravi. Poleg transportne funkcije kolo služi tudi rekreaciji in športu. Kolesarjenje namreč krepi telo, izboljšuje kondicijo in omogoča veliko užitkov.
S široko ponudbo različnih vrst koles se lahko vsak posameznik odloči za model, ki najbolj ustreza njegovim potrebam in željam. Raznolikost ponudbe koles je vsekakor ogromna. Na trgu so prisotne številne vrste koles, vsaka pa ima svoje značilnosti in je primerna za določene namene oz. terene. In katere vrste koles so najprimernejše za vožnjo po asfaltiranih in drugih utrjenih poteh?
Cestno kolo za resne rekreativce
Cestna kolesa so zasnovana za hitro vožnjo po asfaltiranih cestah. Odlikujejo jih ozke pnevmatike, lahka konstrukcija in aerodinamična oblika. Kolesarjenje s cestnim kolesom omogoča doseganje visokih hitrosti in premagovanje dolgih razdalj. Primerna so za resne rekreativce, ki želijo izboljšati svojo kondicijo in uživati v hitri vožnji.

Za cestno kolo je značilno upognjeno krmilo, ki omogoča aerodinamično držo. Kolesa so lahka in opremljena z visoko zmogljivimi prestavami, ki zagotavljajo učinkovito poganjanje ne glede na naklon klanca. Tovrstna kolesa pa niso primerna za vožnjo po makadamu ali drugih neurejenih površinah, saj je udobje pri hitri vožnji na cesti postavljeno pred udobje na neravnem terenu.
Treking kolo za skok na stranpoti
Treking kolesa predstavljajo vsestransko izbiro, primerna pa so za vožnjo po asfaltiranih cestah in urejenih makadamskih poteh. Treking kolo združuje lastnosti cestnega in gorskega kolesa. Omogoča udobno vožnjo na daljših razdaljah in lažje premagovanje nekoliko zahtevnejšega terena.

Opremljena so s širšimi pnevmatikami od cestnih koles, kar zagotavlja več udobja in oprijema na različnih površinah, vseeno pa so pnevmatike ožje kot pri gorskih kolesih. Imajo udobnejšo geometrijo okvirja in so običajno opremljena z blatniki, prtljažnikom ter lučmi. Zaradi svoje vsestranskosti treking kolesa spadajo med bolj priljubljene vrste koles za vsakodnevno vožnjo v službo in rekreacijske izlete.
Gravel kolo za nekoliko zahtvenejši teren
Gravel kolesa so namenjena kolesarjenju po makadamu in drugih neurejenih poteh. So robustnejša od cestnih in bolj agilna od treking koles. Gravel kolo omogoča hitro vožnjo po asfaltu, hkrati pa se dobro znajde tudi na nekoliko slabših cestah in gozdnih poteh. Primerno je za kolesarje, ki želijo raziskovati raznolike terene.

Za gravel kolesa so značilne širše pnevmatike z grobim profilom, ki zagotavljajo dober oprijem in udobje na neravnem terenu. Geometrija okvirja je prilagojena predvsem za stabilnost in udobje pri daljših vožnjah po makadamu.
Mestno kolo za udobno vožnjo
Mestna kolesa so zasnovana za kratke vožnje po mestu. Poudarek je na udobju in praktičnosti. Mestno kolo omogoča sproščeno vožnjo v pokončnem položaju in ponuja več dodatkov, ki povečujejo funkcionalnost v mestnem okolju. Prav tako imajo ta kolesa udoben kolesarski sedež in pokončno krmilo. Pogosto so opremljena z blatniki, lučmi, prtljažnikom ter različnimi nastavki.

Pnevmatike so širše, kar prispeva k udobju pri vožnji po mestnih ulicah. Prestav je običajno manj kot pri drugih vrstah koles, saj so mestna kolesa namenjena vožnji po ravnem terenu in povsem zadovoljijo potrebe kolesarja. Mestno kolo je torej idealno za udobno opravljanje vsakodnevnih opravkov in sproščeno kolesarjenje po mestu.
Električno kolo za daljši doseg
Električna kolesa so opremljena z elektromotorjem, ki pomaga pri premagovanju daljših razdalj in vožnji v klanec brez večjega napora. Primerna so za vse, ki želijo kolesariti, ne glede na kondicijo ali teren. Še posebej so uporabna za starejše posameznike ter za ljudi z zdravstvenimi omejitvami.

Električno kolo je na voljo v različnih izvedbah, od mestnih in cestnih do gorskih in treking modelov. Doseg e-kolesa je odvisen od kapacitete baterije in tudi načina vožnje, kolesarjem pa omogoča premagovanje večjih razdalj. Predstavlja odlično alternativo avtomobilu ali javnemu prevozu, kar velja tako za vožnjo v urbanem okolju kot na podeželju.