Katere so pogoste kolesarske poškodbe?

Kolesarske poškodbe

Kolesarjenje ni samo dobra rekreacija, da se razbremenimo stresa in se sprostimo v naravi, ampak tudi odličen način, kako izboljšati telesno kondicijo in ohranjati zdravje. Tako kot vsaka športna dejavnost tudi kolesarjenje zahteva določeno mero znanja in previdnosti, da bi se izognili morebitnim poškodbam in nezgodam.

Z ustreznim osnovnim znanjem o opremi, tehnikah vožnje in varnostnih ukrepih se lahko kolesar izogne pogostim kolesarskim poškodbam ter uživa v varni in prijetni izkušnji na dveh kolesih. Pomembno je, da kolesarji razumejo, kako se izogniti nevarnostim na cesti, pravilno uporabljajo opremo in se zavedajo svojih zmožnosti, da bi uživali v vseh prednostih kolesarjenja brez strahu pred morebitnimi poškodbami.

1. Poškodbe kolena

Poškodbe kolena so pogoste pri kolesarjih in se lahko pojavijo zaradi prekomernega trenja oz. sile med kolesom in kolenom ali zaradi ponavljajočih se napačnih gibov med poganjanjem pedal. Najpogostejše poškodbe kolena so povezane z obrabo hrustanca ali vnetjem.

Da bi zmanjšali tveganje za poškodbe kolena, je pomembno, da kolesarji uporabljajo ustrezno opremo, kot so čevlji s primernim položajem stopal na pedalih, ter da se izogibajo pretiranemu obremenjevanju s prevelikimi prestavnimi razmerji.

2. Zakisane in utrujene mišice

Zakisane in utrujene mišice so še ena pogosta težava med kolesarjenjem, še posebej pri daljših vožnjah ali intenzivnih treningih. Kolesarjenje lahko povzroči zakrčenost mišic v spodnjem delu hrbta, nogah in ramenih zaradi dolgotrajne statične drže in ponavljajočih se gibov.

Da bi se temu izognili, je pomembno, da kolesarji pred vožnjo dobro segrejejo mišice in izvajajo dinamične raztezne vaje ter po končani vožnji izvedejo ohlajanje in raztezanje za sprostitev mišic. Redno izvajanje vaj za krepitev mišic preprečuje tudi težave z zategnjenimi mišicami.

3. Medenična otrplost in mravljinčenje po telesu

Gre za pogosti težavi med kolesarji, še posebej pri dolgih vožnjah. Stalno sedenje na trdem sedežu kolesa lahko povzroči stiskanje živcev in zmanjšan pretok krvi v medeničnem predelu, kar povzroča otrplost ali mravljinčenje. Dolgotrajna izpostavljenost pritisku na genitalijah pri moških povzroča tudi težave s prekrvavitvijo in občutljivostjo.

Da bi se izognili tem težavam, morajo kolesarji izbrati sedež, ki ustreza njihovi anatomiji in je dovolj oblazinjen ter ergonomsko oblikovan. Prav tako je priporočljivo, da kolesarji med vožnjo občasno vstanejo iz sedeža in s tem sprostijo pritisk na medenično območje ter ponovno vzpostavijo cirkulacijo.

4. Bolečine v vratu in hrbtenici

Bolečine v vratu in hrbtenici so redne težave med kolesarjenjem, še posebej pri kolesarjih, ki se ne držijo pravilne tehnike vožnje ali imajo neustrezno nastavljen sedež in krmilo. Dolgotrajno ukrivljanje vratu in hrbtenice med vožnjo lahko povzroči napetost in bolečine v vratnih mišicah ter ledvenem delu.

Da bi se temu izognili, je pomembno ohraniti ustrezno telesno držo med vožnjo, tako da je hrbet rahlo ukrivljen, ramena pa so sproščena. Prav tako je treba krmilo in sedež pravilno nastaviti glede na telesne proporce kolesarja, da se zmanjša obremenitev vratu in hrbtenice.

5. Vnetje ahilove tetive

Vnetje ahilove tetive je precej neprijetna poškodba, ki se rada pojavi posebej pri tistih, ki vozijo na dolge razdalje ali se ukvarjajo s hitrimi intervalnimi vožnjami. Dolgotrajno ponavljajoče se gibanje stopala med poganjanjem namreč povzroči draženje in vnetje ahilove tetive, ki se nahaja na zadnji strani golenice, blizu pete.

Ta poškodba se običajno kaže kot bolečina ali nelagodje v predelu pete in gležnja ter lahko omeji gibljivost in zmogljivost kolesarja. Da bi jo preprečili, je pomembno, da kolesarji izberejo kakovostne kolesarske čevlje z ustrezno podporo in blaženjem v tem predelu. Poleg tega je smotrno uporabljati še kakovostne vložke za kolesarske čevlje, ki zmanjšujejo obremenitev na stopalih in s tem tveganje za vnetje ahilove tetive.

Drugi so prebrali